Jún
27
2010
0

Letný výstup na Prednú Maguru 2010

Did you like this? Share it:
Napisal do: Nezaradené |
Jún
20
2010
0

pozvánka na výstup na Prednú Maguru

KST Darmošlap Partizánska Ľupčapozýva všetkých spoluobčanov

na výstup na Prednú Maguru ktorý sa uskutoční

v nedeľu dňa 27. 6. 2010.

Zraz je o 1100 hod. na Prednej Magure.

Did you like this? Share it:
Napisal do: Nezaradené |
Jún
15
2010
0

expedícia BANÁT 2010

Rumunsko je pre našinca ešte aj dnes keď je v už v EU nie celkom bežná destinácia a už vôbec nie rumunské vnútrozemie. To však bol práve náš zámer spoznať Rumunsko aj z inej stránky. Práve preto sme sa rozhodli navštíviť na niekoľko dní oblasť nazývanú Banát. Stručne z histórie asi toľko, že cca v druhej polovici 19. storočia kedy táto oblasť patrila ešte k Rakúsko-Uhorsku boli do tejto oblasti presunutí kolonisti z oblasti dnešnej ČR ktorý tu prevažne ťažili drevo. Odrezanosť týchto dedín v horskom prostredí od okolitého obyvateľstva spôsobilo že tunajšie obyvateľstvo si zachovalo staročeské nárečie a aj svoje zvyky. Vplyvom modernej doby sa však v poslednej dobe zmeny dejú aj v tejto oblasti a možno už za pár rokov to prečo sme tam cestovali bude už minulosťou a bude to všetko iba o komercií, ale netreba sa tomu čudovať a nedá sa to ani zastaviť pretože všetci sa chcú mať lepšie a aj dedinka Gernik kde sme boli ubytovaní síce mala asfaltku iba medzi kostolom a krčmou no pôvodný obyvatelia vymierajú a staré domy si kupujú nový majitelia prevažne z ČR a prerábajú ich na chaty.

Do rumunska sme odchádzali v piatok 4. júna pričom návrat bol naplánovaný na nedeľu 13. júna2010. Počasie nám prialo pretože akurát pred naším príchodom aj po našom príchode tam boli záplavy, to počasie niekedy prialo skutočne až moc lebo v tieni 38 °C je skutočne dosť:)

Ubytovanie zodpovedalo Rumunsku ale domáca strava ktorú sme mali u našich domácich bola vskutku excelentá, od domáceho masla a pálenky počnúc až po vinikajúci šípkový lekvár tety Kuskovej končiac.

Pokiaľ sa hovorí že cesta je cieľ tak v našom prípade to platilo určite keďže na 2 plne naložených autách s bicyklami člnmi a prívesom sa dostať lesnou cestou miestami skôr necestou bolo občas trošku aj náročné.  Plán bol že by sme mali hlavne bicyklovať popri tom nejaký splav a pešia turistika. Na bicykloch sme boli nakoniec iba prvý deň ale tento cyklo okruh cez rumunské dedinky až k Dunaju bol skutočne parádny.

spracováva sa….

 

Did you like this? Share it:
Napisal do: Nezaradené |

Powered by WordPress | Theme: Aeros 2.0 by TheBuckmaker.com